Pošumavská slaví 25 let (ČRo Plzeň)

04.06.2014

Pošumavská dudácká muzika ze Strakonic letos v létě oslaví čtvrtstoletí svého působení. Špalíček lidových písní tak bude slavnostním hudebním výletem na Prácheňsko a do šumavského podhůří.

Lidové písně a tance z Prácheňska, Šumavy a Pošumaví, ale i rekonstrukce starých zápisů dudáckých muzik z oblastí Chodska a Chebska. To je repertoár Pošumavské dudácké muziky ze Strakonic, která letos v létě oslaví čtvrtstoletí svého působení. 

Pošumavská dudácká muzika vznikla v roce 1989. Založil ji muzikolog a folklorista Tomáš Spurný (*1965), který je dodnes jejím uměleckým vedoucím. Poprvé se na veřejnosti představila v srpnu téhož roku ve Strakonicích na mezinárodním dudáckém festivalu. Kapela vychází z tradice české dudácké hudby a její repertoár tvoří lidové písně a tance z Prácheňska, Pošumaví a Šumavy. Součástí repertoáru jsou ale i lidové písně a tance z bývalých německých oblastí Čech nebo rekonstrukce starých zápisů dudáckých muzik z oblastí Chodska a Chebska.

Kromě koncertů vystupuje Pošumavská dudácká muzika při různých lidových slavnostech (konopická, máje), zábavách i bohoslužbách, ve spolupráci s Muzeem středního Pootaví spolupořádala ve Strakonicích v letech 1992 - 2002 Starošumavské bály. Kapela hrála nejen doma, ale i v zahraničí (Belgie, Norsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Rakousko, Španělsko, Švýcarsko, Velká Británie).

Pošumavská dudácká muzika za dobu svého působení natáčela v českém, německém, rakouském a španělském rozhlasu i televizi a vydala pět alb My sme hoši vod Šumavy (1992), Jihočeské Vánoce (1992), Poslyšte, mládenci (1995), Když Bonapart vojny začal (2002) a Strakonické dudy, ty je slyšet všudy (2007).

Výroční koncert Pošumavské dudácké muziky je naplánovaný na podzim tohoto roku, Špalíček lidových písní s jejími nahrávkami si ale můžete poslechnout už teď, pod odkazem Přehrajte si celý příspěvek.

autor: Zdeněk Vejvoda | zdroj: Český rozhlas Plzeň 

© 2023 Pošumavská dudácká muzika | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!